Publikované texty a teoretické úvahy

Smysluplná tvorba je ta objevná a napadající pravidla i zažité stereotypy. Pokud nevzbuzujete otázky a nerozproudíte diskuzi, jde o konstatování faktu. A na takové plýtvání časem nemám čas.

Od roku 2012 je to jinak. Podrobnosti v seriálu Život v karavanu.

Úvahy a zápisky z cest

Open Company Concept: The World becomes open

7-2010 Wikipedia, TED, Open Source software, Creative Commons licensing. All that shows that the virtual world is changing rapidly. The Open Company Concept brings ideas that the Pixmac team was carrying in their minds for a few months.

Dubaj: město kontrastů

4-2009 Náhodou se mi podařilo vyrazit do země, plné kulturních rozdílů. Země kde muže potkáte oblečené v prostěradle (se vší úctou) a ženy, pokud na ně vůbec narazíte, budete moci soudit mnohdy jen podle očí.

Dobrodružný Karibik 2008

11-2008 Představte si tři týdny volna. Dny naplněné objevováním, které vás následuje na každém kroku. Představte si obrovský New York nebo horký jih USA na Floridě. To byla naše nejdelší dovolená. Na podzim roku 2008 jsme potkali nespočet menších i větších dobrodružství.

Virtuální válka

9-2008 Vznikla snad nová osa zla? Útočí na nás virtuální a nehmotná sféra médií? Ano. Je to velice reálné a díky novým elektronickým médiím se jejich síla i rychlost ještě umocňuje. Textová i audiovizuální média v čele s internetem zaplňují naše každodenní vnímání okolního světa. Kultura strachu, jenž není na první pohled patrná, ale je o to více zákeřná.

Urbanizmus, telekomunikace a kolektivní inteligence

4-2008 Přemítání o moderních trendech v elektornické komunikaci. Ovlivnění lidského jednání a nové změny vnímání světa. Téma začíná u Wapu, který vnímám jako technologii minulosti a končí u iPhone, v němž se zrcadlí mnoho budoucích trendů vývoje mobilních zařízení.

Vizuální ztvárnění čtyř příbuzenství

1-2008 Michel Foucault předkládá v kapitole o čtyřech příbuzenstvích teorii o tom, že existují čtyři typy vztahů objektů. Jako první je shoda (convenientia), druhá soupeřivost (aemulatio), třetí analogie a čtvrtá sympatie (resp. antipatie). Dovolil jsem si na to reagovat.

Literatura a metajazyk

5-2007 Roland Barthes v roce 1959 při svém pozastavení nad metajazykem literatury, jež tak poznává samu sebe, aplikuje obecná pravidla pro analýzu jevů pomocí svých vlastních nástrojů.

Vietnam filmem

1-2007 Vzhledem k tomu, že jste ve Vietnamu na přelomu šedesátých a sedmdesátých let 20tého století nebyli, nikdy objektivně nepochopíte co se tam opravdu odehrálo. Ani já to nikdy zcela nepochopím. Díky několika filmovým zpracováním se však můžu pokusit okolnosti této neradostné doby pochopit rychleji, než by se mi podařilo pomocí jiných médií.

Subjektivní vnímání digitálního umění

8-1-2007 Počítač je pouze špičkou ledovce sestaveného z nespočtu digitálních zařízení, které neomezují možnosti komunikace, například díky schopnosti sami sebe inovovat. Díky tomu by si měl člověk uvědomit fakt, že klávesnice nebo myš je stejným nástrojem, jako štětec nebo tužka. Jde o interface, který dokáže publikovat naše myšlenky, tak aby je jiní byli schopni číst. To jaký nástroj si pro zpracování svých myšlenek zvolíme, již není důležité, o to více v digitálním světě.

Znak Andyho Warhola

11-11-2006 Jako jeden ze školních úkolů jsem připravil pohled na tvorbu Andyho Warhola ve vztahu ke znaku. Jde o jakousi analýzu a hledání základních pohnutek, které kariéru tohoto pop artového umělce formovali. V první části je stručně stylizován Warholův životopis, níže se zabývám subjektivním pohledem na věc.

Lidské limity

28-9-2006 a 17-10-2006 V podstatě náhodou, jsem si všimnul, že drtivá většina lidí zřetelně a pravidelně aplikuje, a to zcela automaticky jakési své podivné limity na většinu svých aktivit v životě. Pojďme společně tuto oblast prozkoumat a ukázat si dva skromné příklady, ze kterých jsem vycházel.

Blender Conference 2005, De Waag, Amsterdam

19-10-2005 Poslední dobou pozoruji, že zkratka „OS“ začíná nesmazatelněji než operačním systémem být zkratkou pro Open Source. Přesvědčila mě o tom konference o Blenderu, který jak jinak, je Open Source také, přestože jeho cesta byla poněkud trnitější. Již čtvrtý rok se v Nizozemí, tedy zemi kde se Blender zrodil, koná setkání vývojářů a uživatelů této aplikace.

The story of New York's New Year

1-2005 Někdy v roce 2000 jsem přemýšlel o tom jestli by nestálo za to se jako správný cestovatel mrknout do toho velkého a svobodného světa za mořem. Všichni to znáte, pocit objevování, posouvání hranic, obzorů. Samozřejmě, ve chvíli kdy mně tato myšlenka napadla byla ještě skutečná amerika vzdálená...

Co dokáže víra

10-2001 Jeden z historických textů. Vznikl v době kdy vrcholilo mé studium filozofie ve Zlíně na Fakultě multimédií. Pod vedením pana profesora Kulhánka se mi však podařilo napnout síly a dosáhnout relativně kontroverzního kousku, který nyní můžete nastudovat. Celé to vzniklo v době kdy se, mimo jiné, v New Yorku hroutí dvě věže World Trade Centra. Byla to podivná doba, která spustila mnoho podivných mechanizmů.

Publikováno jinde

Flash versus HTML5 — výsledek souboje — designportal.cz, 2011

Jaká technologie nakonec ovládne multimédia na internetu? Podobně jako u souboje formátů Blu-Ray a HD DVD máme příležitost sledovat duel dvou konceptů.

Návštěva lokálního zástupce má cenu — podnikanivusa.com, 2010

Dlouhou dobu jsem si říkal, že osobní návštěva Pixmac manažerů by byla pro jejich startovní motivaci nejlepší. Ale v době kdy Pixmac začínal nebyl čas ani energie se tím zabývat. Takže proč cestovat?

Reportáž: Libre Graphics Meeting 2010 — abclinuxu.cz, 2010

SVG 1.2 je mrtvé. Zaměřme se na SVG 2.0. Česká republika byla u toho… Jimmac a jeho tisíce ikon. Hairy Brush aneb chlupatý kartáček od Lukáše Tvrdého. Open Source je důležitý.

Libre Graphics Meeting for a better World — blog.pixmac.com, 2010

This meeting was different. Developers making free graphics software as GIMP, Inkscape or Scribus are a special group of people that love what they do. They usually do it for free.

Levné fotobanky a jejich licence — typo.cz, 2010

Kupujete-li fotografie do grafického návrhu nebo na jiní firemní užití, nejběžněji volíte mezi dvěma možnostmi jak se k nim dostat. Najmout si fotografa, nebo je koupit ve fotobance. Fotobanka je levnější.

Jednoduché licence u mikrofotobank — tyinternety.cz, 2009

Pokud kupujete fotky do reklamy nebo na firemní web, máte dvě možnosti jak se k nim dostat. Najmout si fotografa, nebo je koupit ve fotobance. Fotobanka je levnější.

Představení projektu fotobanka Pixmac — podnikanivusa.com, 2009

Při spuštění jsme měli hodně vizí a představ jak ovládnout trh, ale po roce už můžu s čistým svědomím říct, že jsme byli hodně velcí zelenáči a viděli jsme spoustu věcí naivně.

Ilustrace válcuje fotografii. Návrat 50. let? — designportal.cz, 2009

Ukazuje se, že kvalitní fotoaparát je dostupnější stále většímu okruhu lidí. Díky tomu fotobanky čelí náporu snímků, které dnes každý fotí na cestách.

Pixmac — přestavení české Mikrofotobanky — designportal.cz, 2009

Redaktor Design Portálu se v červnu roku 2008 dostal k projektu Microstock fotobanky. Zajímá vás co ho za první půlrok života překvapilo a jaké řeší výzvy? Pojďte odhalit zákoutí startupu Pixmac.

Mikrofotobankám krize pomůže — designportal.cz, 2009

Fotografie — nedílná součást grafického designu, vždy doprovázela tiskovou sazbu i publikování online. Nyní se na výsluní dostává novinka. Prodej levných fotografií, tzv. Microstock.

Konektor connects the best people — designeast.eu, 2008

New agency based in Czech republic connects a network of best advertisement and communication professionals. The team shows that this is really something special.

Konektor spojuje ty nejlepší — designportal.cz, 2008

Nově vznikající agentura slibuje síť špičkových reklamních a komunikačních odborníků. Při pohledu na tým jde opravdu o něco výjimečného co v ČR nemá obdoby.

WebCamp 2008 – setkání webových profesionálů a vítězové soutěže Interzen — designportal.cz, 2008

Přednáškový maraton pro webové designéry i vývojáře v poklidném duchu. První den pro vývojáře, druhý pro kreativce a HTML kodéry.

Inkscape - 6 (vizitka) — abclinuxu.cz, 2008

Jako správný linuxový guru se jistě potřebujete umět „prodat“. Základem toho, aby si vás zapamatovali, je slušná vizitka neboli navštívenka. Pojďme si v Inkscape jednu opravdu reprezentativní zpracovat.

Café X – vizuální podoba nové late night show — designportal.cz, 2007

Jednou jsem poprosil kamaráda Andyho aby mi odpověděl na pár dotazů. Netušil jsem však, že jeho reakce a odpovědi budou poněkud - nestandardní.

Pro-Street Romania — designeast.eu, 2007

On this world, there are many designers, who likes it shiny. But there are also people who likes it stylish. God bless these boys from Romaina!

Použitelnost: „Tisk je už definitivně mrtvej a online se vrací na plný koule!“ — designportal.cz, 2007

To je dnešní trend čtenářů denního tisku. Kterému se musí přizpůsobit také inzerenti. Pojďme se tedy připravit na klíčový aspekt multimédií – magické slovo použitelnost.

Inkscape - 5 (přechody) — abclinuxu.cz, 2007

Přechody a podobné efekty, které dodávají grafice větší přesvědčivost, jsou velice populární. Předvedeme si tedy, jak nakreslit tabuli s označením ulice.

Přechod z CorelDraw! na Inkscape — abclinuxu.cz, 2007

Není snadné měnit návyky, které si upevňujete při užívání určitého typu programu. Prakticky nikdy tak není vhodná doba k přechodu na jiný. Avšak v případě tak zásadního kroku, jako je změna proprietární oblasti za otevřenou alternativu, si troufám tvrdit, že se to nakonec vyplatí.