Blender Conference 2005, De Waag, Amsterdam

Víťa Válka
BlogArchív
19. října 2005

Poslední dobou pozoruji, že zkratka „OS“ začíná nesmazatelněji než operačním systémem být zkratkou pro Open Source. Přesvědčila mě o tom konference o Blenderu, který jak jinak, je Open Source také, přestože jeho cesta byla poněkud trnitější. Již čtvrtý rok se v Nizozemí, tedy zemi kde se Blender zrodil, koná setkání vývojářů a uživatelů této aplikace. Použití Blenderu je zakotveno v jakémsi mnohostranném nástroji nejen pro tvorbu virtuální reality, ale i dalších vazeb na realitu samotnou. Pokud se však vrátíme k samotné konferenci, ta by se dala vnímat ze dvou hlavních pohledů.

De Waag, Amsterdam

Pohled uživatele

Díky několika přednáškám, současně probíhajících v prostoru historické budovy, kde kdysi maloval i Rembrandt – De Waag přímo v centru, kanály propleteného, Amsterdamu, jste mohli i jako nezasvědcení snadno pochopit, že Blender neúprosně rychle roste a přestává být oním podívným a nespolehlivým „Open Source“. Ale každým dnem, mnohem více, profesionálním nástrojem nejen pro rendering statických vizualizací, ale i propojovacím článkem několika zdánlivě nesouvisejících disciplín. Během příštích let tak podle mého názoru začne směle ohrožovat upevněné pozice dnes zavedených aplikací jako je Maya nebo 3D Studio.

Ton Rosendaal

Pohled vývojáře

Samotný Ton Rosendaal jako duchovní otec celé aplikace (v oblasti 3D něco jako Linus Torvalds v oblasti operačních systémů), vedl hned několik přednášek. Jedna z těch, která mě zaujala nejvíce byla o budoucnosti Blender Foundation, a Blenderu jako učivu na školách. Přestože se řešila spousta konkrétních dotazů proč a jak například certifikovat učitele, nebo jak sdružovat profesionální autory prostřednictvím úzce profilovaných webových stránek, klíčová byla následující otázka: “Co by měla Blender Foundation v budoucnu představovat? Komu by měla sloužit a jaká by měla být její náplň?” Odpověď však určitě není jednoduchá. Pozitivní však rozhodně byl můj subjektivní dojem, že Blender jako takový je na vzestupu. Nadace získala nejen spoustu peněz díky prodeji v Online shopu, ale například i díky několika grantům EU. Zajímavostí je jistě, že Blender byl také financován Googlem částkou $80,000 v rámci projektu Google Summer Of Code.

Podle výše uvedeného soudím, že je dobrá doba pro jakýkoliv perspektivní Open Source, protože díky současné podpoře těchto projektů ze strany státu, EU nebo jiné instituce, může být zajištěn provoz takovéto zastřešující organizace, což je samozřejmě klíčové pro řízení nejen tohoto projektu, ale kterékoliv jiné organizace.

Jak asi víte, tak v současné době je jediným fulltime zaměstnancem Blender Foundation právě Ton Rosendaal, dále pak několik externistů jako je např. kanaďanka Angela Plohman, která má na starosti oblast managementu nadace. Když k tomu nakonec doplníme, že je tu Blender již více než deset let, a jeho otevřený vývoj jde s každou verzí raketově kupředu, je to jednoznačně záruka toho, že nyní mluvíme o přicházející revoluci na poli 3D modelingu, minimálně v oblasti ovlivnění cenotvorby a marketshare v oblasti takových aplikací.

Jiří Hnídek

Zajímavostí bylo například i to, že na konferenci měl přednášku perspektivní český programátor pan Jiří Hnídek, který se aktivně podílí na vývoji tzv. Verse Blenderu, který má za cíl integrovat do aplikace protokol pro síťovou spolupráci více uživatelů na jednom projektu, jehož demo předvedl přímo na konferenci.

Blender Conference 2005
Blender Conference 2005
Blender Conference 2005
Blender Conference 2005
Blender Conference 2005

Nejen počítačové obrazovky

Nejzajímavějším ze tří dnů bych označil sobotu, byl totiž poprvé představen teaser na připravovaný první Open Source celovečerní film (na kterém už několik měsíců pracuje v Amsterdamu tým těch nejlepších „Blenderistů“), s názvem Elephants Dream (tedy Sen Slona) vyprávějící o životě ve stroji. A současně se konala společná večeře v nedaleké čínské restauraci, kde jste se v pohodě mohli u jednoho stolu bavit s učitelem žijícím v Holandsku ale pocházejícím z Anglie, Němcem, Španělem nebo Italem. Nakonec byla konference příjemně uzavřena vyhlášením tzv. Susanne Award, tedy nejlepší práce (tentokráte animace) v Blenderu v posledním roce.

Amsterdam, Holandsko
Amsterdam, Holandsko
Amsterdam, Holandsko
Amsterdam, Holandsko
Amsterdam, Holandsko

Pokud bych tedy měl celou konferenci shrnout, byl jsem velmi spokojen s jejím obsahem i celkovou organizací. Rozsah i zaměření přednášek bylo opravdu různorodé a taky jste si mohli udělat o možnostech Blenderu docela slušný obrázek i ve chvíli kdy jste na konferenci přišli jako úplný nováček.

Apple Powerbook 17
Sendviče
Blender

Během dne jste navíc měli kdykoliv možnost doplnit tekutiny nebo potraviny, stejně jako přístup k několika 17“ Powerbookům, jednomu 24“ PC s Ubuntu Linuxem a jednomu s Windows, vše vybavené internetem a speciální testovací verzí Blenderu určenou právě pro konferenci. Přestože jsem tedy neuvažoval, že se na tuto akci budu vracet, tak díky úžasné atmosféře a relativně blízkému Holandsku, resp. Amsterdamu, který sám osobě je nezapomenutelný, o tom dnes uvažuji.

Další informace

Když cestuju, vždy s Revolutkou → kartou s nejlepším kurzem měn, která je zdarma. V appce mám přehled o pohybech já i Renča. Ušetřila nám už tisíce. Jste aspoň týden v roce v zahraničí? Objednejte ji nyní s doručením zadara.

Sdílet s přáteli

Další témata