Karavaning pro každého

Víťa Válka
BlogKaravan
25. března 2014

Zapomeňte na cestovní agentury. Propojte práci a dovolenou v celistvý prožitek. Cestujte bez organizovaného plánu. Stojí to jen trošku úsilí a srovnané životní priority.

Freelancing

Podnikatelů na volné noze přibývá. Díky všudypřítomnému internetu může spousta z nás pracovat odkudkoliv. A co je možná překvapující – nemusí to stát balík peněz. Cestování, pro práci i můj osobní život, představuje klíčový zdroj inspirace a zdokonalení — může nastartovat i vás.

Freelancing přináší několik zásadních výhod. Nemusíte se obávat manýrů svého šéfa. Množství volného času na cestování a rodinu určujete vlastní efektivitou práce. A nakonec daně — jako zaměstnanec odvádíte státu polovinu svých příjmů, jako freelancer necelou čtvrtinu. Rozdíl můžete uspořit nebo procestovat.

Neláká mě fixní mzda a zdánlivý pocit bezpečí. Mnohokrát jsem si vyzkoušel, že schopný člověk vydělá podnikáním 2x až 4x víc než pokud své schopnosti prodá běžnému zaměstnavateli. Zapomeňte na to, že to pro vás není. Strach z neúspěchu se týká nás všech, ale pokud jej překonáte, odměna stojí za to. Zažil jsem to mnohokrát.

Ondřej v Thajsku
Tomáš v Asii

Jak na to

Volná noha není pro každého. Pokud na slova “Pojď na pivo!” vždy odpovídáte: “No tak teda jo, ale příště už nejdu.” budete možná spokojenější jako zaměstnanec. Pokud však milujete svobodu — ať stojí jakoukoli cenu — začněte na sobě makat. Ještě dnes.

Klíčové je srovnat si životní priority. Každý máme kolem sebe tisíc rozptýlení, které nás svádí z cesty. Důležité je definovat si cíl. A každé rozhodnutí dělat tak aby k němu vedlo. Může to být hmotné zajištění, velká rodina, špička ve své profesi nebo prostě jen předčasně splacená hypotéka. Cílem může být i bezstarostná jízda životem a schopnost pomáhat ostatním — omrkněte například charitativní aktivity Billa Gatese.

Životní cíle jsou často podmíněny dostatkem financí. Banky, obchody a nakonec i úvěrové společnosti budou vždy těžit z těch, kteří neřeší poměr ceny a výkonu, ale jdou slepě po ceně. Proto jsou peníze symbolem svobody. Když je nemáte, ztrácíte možnost volby.

Zvládli to jiní, zvládnete to také

Abych nebyl jen subjektivně pozitivní. Rád bych představil názory lidí, které jsem tímto blogem ovlivnil, nebo kterým sám vděčím za karavanovou inspiraci.

 Martin a Lenka

„Svoboda. Výlet ze stereotypu, pryč z normálního života. Spousta nových zkušeností, zážitků, řešení zajímavých problémů, inspirace, širší rozhled, poznání nových míst a lidí. To vše čekám od cestování obytňákem — zatím jsme byli jen na jednom výletě, a ten byl super!“

Jakub Polák

„Jsem poutník. Přesně se mi vybavuje konec filmu Pulp Fiction, kdy S. L. Jackson říká, že ucítil dotek ruky boží (při přestřelce), a že bude poutníkem dokud ho bůh nezastaví tam, kde ho chce mít. Cítím to stejně. Cestování mi umožňuje více se uvolnit do prožívání přítomnosti. Co se děje na cestě je tvoje zrcadlo. Přijmi to. A celkově, čím víc jdeš strachu naproti, tím víc se uvolníš do volného pádu života. Pusť se a skoč. Ten strach, to je jenom zadržené vzrušení, jasný impuls, který tě vede životem. Jen věř tomu co cítíš! — Píšu ze Špindlerova Mlýna, kde jsem strávil sezónu jako instruktor snowboardu. Další etapa Cesty.“

 Milan Zemánek

1. není kemp, jako kemp — najdou se kempy s prvotřídními službami a personálem umístěné v nádherném prostředí, kde se člověk cítí v naprostém bezpečí. 2. děti jsou z cestování úplně nadšené, celý den venku, obklopeny zelení, vodou a čistým vzduchem — je na ně pamatováno snad v každém kempingu. 3. karavanisté jsou vesměs skvělá komunita lidí, usměvavých, ochotných pomoci, milých k dětem. 4. s karavanem si naše děti vozí stále kus domova, nebo vlastně celý — ten na kolečkách. 5. díky tomu, že jsme si karavan koupili, tak vyrazíme na výlet mnohem častěji, než kdybychom si ho pouze příležitostně 1-2x do roka půjčili. Příležitost vyrazit někam za dobrodružstvím se vždycky najde! A my neváháme ji využít :-).“

Pracovní návyky

Pokud chcete svoji práci dělat lépe a vydělat více, začněte u sebe. Zdokonalte se. Neříkejte Na to já nikdy mít nebudu, ale Jak to udělat, abych na to měl?. Pozitivní myšlení je v naší republice méně časté, a to vám dá příležitost vyniknout. V USA by jste to měli těžší, tam má růžové brýle kde kdo.

Ještě nemáte měšec plný zlaťáků? Pracujte víc. Nejeden úpěšný podnikatel začínal v garáži a pracovní dobu měl dvakrát delší než ostatní. Říká se tomu odložená spotřeba. Když musíte mítdrahé auto dnes, připravíte se o možnost mít jachtu příště.

Pro mě osobně bylo nejtěžší zbavit se návyku to nejde a efektivně využívat delegování. Jakmile se tímto křovím prosekáte, oběvíte sluncem zalitou krajinu.

Slovo nejde vymažte ze slovníku

Od chvíle kdy jsme s rodinou nasedli do karavanu se v našem životě mnoho změnilo. Do každé pracovní minuty dávám víc. V součtu pracuji méně — asi 6 hodin denně. Poměr ceny a výkonu se pro klienty zlepšil. Všem to přináší sladké ovoce. Rodině, v práci i mě samotnému.

Díky očistě karavanem jsme ze života vytěsnili vazbu na nepotřebné kramajzle a zaměřili se na zážitky a vztahy s lidmi. Opustili jsme tak smysl života jak jej chápou masy: Postavit dům, zplodit děti, doplatit hypotéku a umřít. To se ostatně zalíbilo i Adele Banášové. Ostatně, měřili jste někdy kolik zdrojů a úsilí člověk věnuje údržbě domu či bytu, zahrady a auta? Snažíme se to minimalizovat nebo outsourcovat.

Vždy kolem sebe budete slyšet negativní názory. Izolujte se od nich. Nesledujte politiku a denní zpravodajství ale investujte zbývající čas svého života do toho co má smysl pro vás a vaše blízké. Zapomeňte slovo nejde a najděte si vlastní cestu jak se zbavit špatných návyků a osvojte si ty dobré.

Budu vám držet palce!


Ilustrace inspirována Hakanem Forssem

A nakonec bezva komentář Zuzky Bartůškové

Článek krásně sepsaný. Zvlášť v tom, že Víťa píše, že bojíme se všichni. A skoro každý může začít podnikat bez velkých nákladů. A že ta svoboda stojí za rizika. Dneska ani v zaměstnání není žádná jistota a bezpečí.

A já jen doplňuji za sebe: mám ráda svůj byt a stálé místo, nemám moc ráda cestování a žití v karavanu je pro mě synonymem pro žití v uprchlickém táboru. Dovolená je relax při kterém se k počítači a mobilu ani nepřiblížím, aby si hlava odpočinula. A nemusí to být rozhodně v nějaké exotické zemi. Raději poznávám krásy české kotliny – díky za tipy Luboši Moravcovi.

Mám ráda organizaci, řád a jasná pravidla hry. Nevydělávám 2x víc než v zaměstnání (i když o něco ano) a nepracuji pouze 6 hodin (ale já jsem workouš mě to baví, makat víc ;-)). A i já jsme nesrovnatelně spokojenější na volné noze než jsem byla v zaměstnání. Protože ty pravidla, kterými se chci řídit si nastavím sama podle svého a ne že mi je někdo nastavuje někdo jinej. A když objevím zajímavou věc, přístup, nápad, tak ho prostě můžu zkusit a nemusí se ptát nikde na dovolení a pak poslouchat, že to 20 let děláme takhle, tak žádné novoty. A můžu si dělat srandu z účetnictví a daní (což se v práci nesmělo, protože je to vážná věc), zkoušet všelijaké technické vychytávky a chodit na tolik kurzů a školení kolik jen stihnu a dokážu zaplatit a nemusím nikomu vysvětlovat k čemu by účetní potřebovala kurz marketingu nebo ovládání gmailu 😉

Jo a sedím během pracovního dne na FB a koukám na fotky kočiček, protože je každýmu jedno jak si rozvrhnu práci. Nikomu nevadí, že dopoledne jdu nakoupit a pak píšu článek ve 3 v noci. Stihnu obejít farmářské trhy a pojízdné mlíko z farmy a malé krámky co zavíraj v 17 hodin a spoustu jiných věcí, které fungují v době, kdy zaměstnanci jsou v práci a vyhnu se frontám a nákupákům 🙂 Obědvám kdy chci a jak dlouho chci a když chci k obědu pivo tak si ho dám (vyjma případu kdy budu řídit samozřejmě). Můžu při práci požívat alkoholické nápoje, chovat kočky a nosit tepláky.

Nemusím trávit celý den s někým s kým nechci. A to je moje verze svobody na volné noze.

300 nejlepších míst pro kemping na Camperguru → můj nový projekt pro náročné cestovatele, vám ukáže magická místa Evropy, skvělé fotky a popisy. Dovča v karavanu bude lepší než dříve. Neuděláte chybu, když si nejleší místa pro kempování prohlédnete!

Sdílet s přáteli

Další témata