Kempování na divoko s karavanem

Víťa Válka
BlogKaravan
18. července 2016

Wildcamping, tedy kempování na divoko s karavanem není takové jako se stanem či offroadem. I tak se dají vypustit kempy z itineráře a tím se dostat na stellplatzy, které mají kouzlo a nejsou plné lidí.

Typicky na takových místech najdete buď samotářské nebo zajímavé osobnosti. Dvojice nebo rodinky žijící v domě na kolech mnoho měsíců v roce, i nepřetržitě. My tato místa typicky používáme na jednu noc, při přejezdu z místa na místo. Déle zůstáváme jen pokud jde o příjemnou lokalitu. V naší cestovní mapě stellplatzy označujeme květinou.

Hlavní výzvou je elektřina

V kempu elektriku člověk neřeší — je jí tam dostatek. Na stellplatzu však téměř nikdy není k dispozici. Sprchování teplou vodou se dá odložit a vaření se dá nahradit restaurací. I práce se dá posunout na jiný den. Ale taková lednice musí běžet pořád. A to znamená, že musíme myslet dva, tři kroky dopředu než se vrhnem mimo zázemí kempů.

Do nového karavanu jsme nechali namontovat solární panel 130W, který dobíjí trakční baterii 110Ah. Také máme 2x 10kg planové láhve, což živí energií náročnější spotřebiče. V karavanu je na plyn lednice, topení, 10l bojler na vodu, sporák a trouba. Na trakční 12V baterii provozujeme čerpadlo vody, ventilátory, nabíjíme telefony a tablety. Jede na ni přes měnič i externí 21” monitor a počítače.

Vařič na slunce, který se chystáme vyzkoušet

Solární panel Prestige 130 W nás stál 12.490,- Kč a montáž 2.060,- Kč v Burimexu. V dešti a zamaračenu jsme byli v Portu a vydrželi jsme kousek od centra 3 dny. Se dvěma počítači a plným pracovním nasazením. Pak začalo být energie málo. Jako záloha se dá karavan přepnout na baterku z auta a další 2-3 hoďky jet z ní. To jsme neudělali a místo toho zajeli do kempu. Shrnul bych to tak, že máme dobrou sestavu a vyzkoušeli jsme ji na velice nepříznivých podmínkách. Baterka je už stará 4 roky a samozřejmě teplá voda, vaření, lednice a topení jelo v pohodě na plyn

Spotřeba plynu není velká

Plynu potřebujeme asi půlku 10kg láhve na měsíc v teplém období. A celou láhev měsíčně, pokud je potřeba v noci topit. Na cestě dlouhé 80 dní jsme domů dovezli asi 3kg plynu a spotřebovali 17kg za necelé tři měsíce. V dubnu jsme topili, v květnu občas a v červnu vůbec. Plyn je levný, asi 300 Kč za 10kg láhev, ale problém je ten, že vyměnit láhve lze jen v ČR. Alternativně sice můžete mít plnící LPG láhve, ale za ty peníze už mi příjde lepší překopat vše na solární pohon a přidat baterky.

Internet je brnkačka

Za ty roky, už jsme se slušně vybavení. Být online dokážeme v Evropě odkudkoliv. Dokonce prospíváme svému zdraví. Dříve byla úroveň stresu často v červeným. Například, když mě čekal Skype se zákazníkem a já neměl dobré připojení. Teď už mám vždycky plán A, pro jistotu B a kdyby náhodou nevyšel, tak plán C a D. A abych nekecal, tak i přesto mě to někdy vyšplouchne.

Hardware

Appky

Vychytávky

Pravidla parkování na stellplatzu

Naše zkušenost se stellplatzy je velice pozitivní. Nikdy jsme neměli pocit, že jsme v ohrožení, nebo že jsou okolo nás podezdřelá individua. Občas místo bývá hlučné, ale to platí i pro některé kempy. Hodně pomáhá číst si recenze místa v appce Campercontact a nebo Park4Night a vybírat místo s rozumem. Obecně vás nikdo nebude vyhazovat když přijedete v osm večer a odjedete v devět ráno, ani na místech kde nejste přes den vítáni. Ostatně jste jen unavený řidič, který si dává šlofíka z bezpečnostních důvodů.

Bude se vám hodit

Občas potkáte na stellplatzech opravdu speciální případy. Starý obytňák prorezlý na kost. Přestavěný autobus na rodinné bydlení. Nebo rodinku co si přestavěla nákladní MAN a učí v něj své děti doma místo ve škole. Starou dodávku se střechou plnou surfů. Nebo podivíny co bydlí ve skříňovém náklaďáku. Nebojte se jich. Dík za několik doplnění od Michala, který cestuje s obytným autem a říká: Pokud se člověk chova slušně (minimalistické kempování, málo židlí venku, žádné vylévaní špinavé vody…), pak nám to prošlo prakticky všude. Klidně i 2 obytňáky najednou.

Nakupujte mé kempingové značky jako vektorové ilustrace

Specifika různých zemí

Ostatní země, kde jsme nebyli, takže opatrně

Případy vykradení

Kempování na divoko v La Mata (Španělsko), kde jsme byli zdvořile vyhozeni

Obecná pravidla pro kempování na divoko

Další zdroje inspirace najdete na Facebooku Wild Campings Tips a na blogu Travel Bible takže neváhejte a začněte oběvovat volnost (divočinu) jako například slovenský pár, který si zvolil Ford Bronco namísto hotelu a v roce 2016 jedou přes Sibiř.

300 nejlepších míst pro kemping na Camperguru → můj nový projekt pro náročné cestovatele, vám ukáže magická místa Evropy, skvělé fotky a popisy. Dovča v karavanu bude lepší než dříve. Neuděláte chybu, když si nejleší místa pro kempování prohlédnete!

Sdílet s přáteli

Další témata