Masová média krizi jen přiživují

Víťa Válka
BlogFilosofování
3. dubna 2020

Máme tu nepoznanou situaci. Nová měřítka osobní svobody a chaosu. Někteří to vidí skrz své konspirační teorie, jiní se to snaží využít jako příležitost ke změně, k lepšímu a uvědomělejšímu životu, k lepšímu zítřku. Oboje je přirozené.

Masová média krizi jen přiživují

Více kritického myšlení

Naprostou většinu informací dnes dostáváme zprostředkovaně přes média a společnost je při konzumaci informací paralyzována strachem. Přiznejme si, že nikdy nemůžeme vědět, jestli přijatá zpráva je kompletní, objektivní a že novinář nezapomněl na důležitý fakt či souvislost.

Lidé zprávy baští i s navijákem. Málokdo se zamýšlí nad tím, proč zpráva vznikla, jestli nemění fakta. Přestože víme, že média se snaží celoročně o co největší čtenost i za cenu manipulace faktů, nadále si kupujeme Blesk a koukáme na Novu. Nebulvární média jako je Echo24, Deník N, DVTV nebo Economist pomíjíme.

Díky tomu, že se málo zamýšlíme a ztrácíme schopnost řídit své životy, dostáváme se do vleku médií a jejich masáže, která ovlivňuje myšlenky i názory. A dokáže velice efektivně ovlivnit i naše rozhodování, třeba u voleb.

Média nás ovlivňují

Studoval jsem média a sémiotiku. Nebyl jsem nejlepší student, ale jsem doživotně poškozený mnohem větší podezřívavostí. Snažím se to použít k filtrování informací, které ke mě proudí v různé kvalitě a intenzitě.

Srovnejme si dva titulky, (a) bulvární: “rekordní počet 803 úmrtí na koronavirus” a (b) konzervativní “počet úmrtí je na 80% úmrtnosti sezónní chřipky ve stejném období minulého roku”. Který z nich ve vás vzbuzuje paniku? Na kterou zprávu kliknete?

Stres nás nutí rychle a chaoticky přeskakovat od jedné informace ke druhé. Bez hloubky, bez kontextu. To nejdůležitější ale je — zastavit se, zamyslet se. Zkusme posoudit kvalitu informace. Vyhodnotit, co je špatně, zda netlačíme na pilu. Chtělo by to větší odstup, klid, oddech, meditaci. Nenechme na sebe média působit v takové míře, používejme selský rozum. Přestaňme sledovat bulvární zprávy a pojďme číst více ty, které vydává někdo bez vlastního finančního či politického zájmu. Ptejme se u každé šokující zprávy: „Komu tím prospívá?“. Ptejte se: “Kdo a proč takovou informaci vydal, sdílí, šíří? A co tím získává?”

Běžný případ — dosaďte si rodiče či prarodiče.

Dialog je prospěšný

Nemusíte souhlasit se vším, co říkám, ale neměli byste ani slepě věřit všemu, co kde píšou. Kritické myšlení a zdravá nedůvěra je nutným předpokladem rozklíčování komplexní a chaotické situace. Chce to čas a přiznat si nejistotu. Pokud máme názory pokroucené médii, reklamou, nezdravým náboženstvím, špatnou výchovou nebo jinými vnějšími vlivy, bude to těžší. Přiznejme si to, všichni je máme více či méně pokroucené. Nežijeme na pustém ostrově.

Selský rozum, ne strach

Vyznat se v informacích, které jsou neúplné nebo vytržené z kontextu, nebylo nikdy těžší. Ale pojďme na začátek. Člověk i zvířata se chovají podobně. Ve strachu reagujeme jinak než v klidu. Strach nás nutí k pudové akci, když jsme v klidu, konáme s rozvahou. V posledních několika týdnech jara 2020 byla většina z nás pod silným tlakem. Strach a pudy však mohou potlačit zdravý rozum a úsudek a dávají tak prostor ke zneužití, zotročení.

Bavil jsem se o tom s mnoha lidmi ve svém okolí. Každou situaci dokážeme jako lidé zužitkovat, zneužít nebo nechat být. I tato celosvětová krize bude mít vliv na přesun kapitálu a přesun moci směrem k vrcholu pyramidy. A protože energie celku bude zachována, nutně bude existovat i část pyramidy, která bude oslabena, která to odnese.

Lidé bez finanční rezervy, neschopní porozumět krizovým situacím jako je tato, budou mít hodně co dělat. Pravděpodobně budou hledat odpovědi tam, kde jsou zvyklí — v televizi. Budou se chytat za ruku toho, kdo je poblíž a zdá se, že jim pomáhá — politické reprezentace. Hlas těch, kdo by jim skutečně mohli pomoci, nikdy nebude tak silný, nikdy se k nim nedonese. Roušky jsou přece důležitější než opatrnost a ohleduplnost, zdravá strava a tím posílená imunita.

Ekonomika dostane ránu

Zdravotní rizika nákazy koronavirem jsou už celkem jasná. Zdá se, že virus pochází z Číny. Jenže Čína, zdá se, manipuluje se statistikami počtů nakažených a úmrtí. Možná v tom západní svět nechali vykoupat?

Všichni nějak v nastalé situaci hledáme cestu. Snažíme se najít nějaké řešení či dokonce si zachránit holý život. Často na úkor jiných. Ale situace se může dále vyhrocovat s tím, jak budou lidé přicházet o práci. Bojovat budeme všichni.

Až v posledních dnech se konečně v médiích začínají objevovat otázky vědeckých pracovníků, kteří nemají napojení na mocenské struktury a zpochybňují panickou situaci. Například článek Covid-19 se přeceňuje. Náš imunitní systém pandemii zvládne a nebo otázky ředitele ústavu pro lékařskou mikrobiologii a hygienu Sucharita Bhakdiho v dopise Angele Merkelové, německé kancléřce. Dokonce 13 států Evropy sepsalo výzvu na ochranu práva a demokracie. A to je dobře. Smutné je, že Maďarsko a Česko mezi nimi chybí.

Svět ještě funguje

Každý nejprve myslí sám na sebe. To je přirozené a v pořádku. Protože pomoci druhým může jen silný a zdravý jedinec. Někdo jí zdravě, aby měl silnou imunitu. Já třeba pracuji, investuji a odpočívám, protože věřím, že mi to prospívá a posiluje mě to. Budu tak lépe připravený na to, co přijde.

Jiní šíří strach, protože z toho mají prospěch. Nebo jen z nevědomosti. A to je špatně.

Většinová populace nemá vystudována média ani teorii moci, dělá jen svoji práci. Člověk přijde z práce večer domů a chce mít hlavně klid. Tak trochu čeká, že se se o něj stát postará, že on už svůj úkol splnil mezi devátou ranní a pátou odpolední. Jenže stát se nepostará.

Hezký vhled k tomu má MUDr. Jan Vojáček v krátkém videu.

Dávejme pozor a přemýšlejme

Nebuďme ovce, rukojmí moci. Hledejme řešení, buďme milosrdní, pomáhejme ostatním. Ale nezapomínejme na to, že jsme v krizi zranitelní hned na několika úrovních. Naše svoboda je ohrožena. Musíme si dávat pozor na ty, kteří mají motivaci situaci zneužít ve svůj prospěch.

V dobách krize, v zájmu ochrany většiny, vystrašení lidé často přistoupí i na opatření, která jsou neslučitelná se svobodou a demokracií. Ano, mohou pomoci vyřešit krizovou situaci, ale musí být časově ohraničená.

Každý z nás může situaci zklidnit. Stačí udržet na uzdě vlastní obavy. Hledat objektivní informace může přispět k dlouhodobému udržení našich svobod víc, než se na první pohled zdá. Dobře informovaný a uvažující člověk se nedá tak snadno ovládnout.

Všemožně přispívali a nezištně na textu spolupracovali: Jarda&Veronika, Emil, Gabka, Tom, Petr, Andy, David, Robo

300 nejlepších míst pro kemping na Camperguru → můj nový projekt pro náročné cestovatele, vám ukáže magická místa Evropy, skvělé fotky a popisy. Dovča v karavanu bude lepší než dříve. Neuděláte chybu, když si nejleší místa pro kempování prohlédnete!

Sdílet s přáteli

Další témata