Měsíc v karavanu? Snadné.

Víťa Válka
BlogKaravan
20. ledna 2013

Červen 2012 jsme s rodinou strávili na jihu Evropy — v chorvatském kempu Camping Split. Zážitek to byl zásadní. Ukázal nám, že půl roku žít v karavanu by šlo. Naprosto jednoduše.

Otázky před delším pobytem

Cestování jinak a lépe

Procestoval jsem pár komfortních lokalit na světě a zjistil jsem, že s jídlem roste chuť. Turistické památky už jsou plné teplákových souprav a fejkových i pravých Vuittonek. Nejednou mě napadlo, že to je už pěkná nuda a chtělo by to posunout hranice poznání dál.

Už před léty jsem přestal jezdit s cestovkou. Vlastně jsem byl jen jednou s cestovkou v Řecku — Karosou to trvalo tuším 28 hodin. Dnes pro mě cestovka nepřidává žádnou hodnotu navíc. A ještě se musím držet harmonogramu. K dispozici je kupa možností jak si užít plánování vlastní cesty:

Mnohem bližší je mi cestování objevné a zážitkové. Jako podnikla například dvojice pánů Hanzelky a Zikmunda. Ostatně, existuje nespočet příkladů, které vám dodají inspiraci i odvahu jak cestovat na čtyřech a více kolech:

Další úrovní, kterou my teprve chceme vyzkoušet je cestování bez větších plánů. Prostě s karavanem vyrazit a někde pobýt tak dlouho jak nás bude bavit, a z toho místa volit další cíl.

Důkladná příprava cesty

První delší cestu jsme nechtěli podcenit. Takže už dva měsíce před ní jsme dávali dohromady seznam věcí, které bychom mohli potřebovat.

Stejně jako do apartmánu, tak i do karavanu si bereme trošku víc věcí než do hotelu. Jednak je to jídlo a nádobí a pak také náš oblíbený kávovar Nespresso který udělá skělé espresso a lungo i na konci světa.

Navíc v květnu/červnu 2012 byl pořád výlet karavanem docela šílenou vizí a tak jsem nechtěl příliš utrácet, pokud by to celé nevyšlo. Vize narušení stereotypu však byla jasně zřetelná. Prostě: Nemohl jsem jinak než vyrazit a zjistit to v Chorvatsku.

Děti a věci kolem našeho karavanu

Technické postřehy

Intenzita slunce a nejteplejší části Evropy

Co si vzít na delší cestu s sebou

Několik záběrů z naší karavanové zkušenosti v prvním roce (2012)

300 nejlepších míst pro kemping na Camperguru → můj nový projekt pro náročné cestovatele, vám ukáže magická místa Evropy, skvělé fotky a popisy. Dovča v karavanu bude lepší než dříve. Neuděláte chybu, když si nejleší místa pro kempování prohlédnete!

Sdílet s přáteli

Další témata