Myšlenka na karavan sílí

Víťa Válka
BlogKaravan
27. července 2012

Při cestování po Evropě jsem si všiml, že hodně lidí za autem tahá přívěs, nebo jede obytňákem. Bylo jich fakt hodně. A tak jsem začal přemýšlet. Nejpřekvapivější bylo pochopení jak to funguje ekonomicky.

Mýty

Všechno zdánlivě mluví proti. A proto jsem taky léta raději využíval hotely. Je to super ve dvou, ale s rodinou se zaměříte zejména na apartmány nabízející baby cot.

Úlet z každodennosti

Mám rád, když nepostupuju jako většina. Jde mi o neustálé ověřování platnosti všech pravidel. I zaběhnutým postupům prospěje refresh. Nevadí mi dát za oběd denní výdělek, stejně jako si dát klobásu v putice. Rád si zaplavu v bazénu na střeše hotelu a druhý den se prospím pod širákem.

Stejně, jako cestování člověku pomůže vidět objektivně své lokální prostředí, tak opakovaným zkoumáním všeho co děláte, dosáhnete opravdu vyváženého pohledu na svět. Jednoduše „Nebát se a nekrást“.

Kupříkladu. Někteří lidé hodně mluví a málo naslouchají. Vídám lidi v obchodech, kteří bez přemýšlení nechají nákupní košík přesně v místě, kde překáží ostatním. Denně míjím auta zaparkovaná na prasáka přes dvě parkovací místa. Hodně lidí je přesvědčeno o své vlastní vyjímečnosti natolik, že nikdy vlastně nepoznají svět kolem sebe.

Fordu Mustang opravdu vyhovuje toto parkování. Na chodníku, na zákazu zastavení a proti jednosměrné ulici.

Geniální myšlenky působí zpočátku podivně

Karavan je pro mě změnou života, kterou jsem si chtěl vyzkoušet. Stejně jako třeba připojení k internetu v roce 1999, nebo nákup mobilního telefonu v době kdy cena za minutu hovoru měla dvě cifry. Není to rozhodnutí podložené fakty. Je to pocit.

Některé nápady s karavany jsou čistá bláznivost

Potom co jsem o genialitě nápadu přesvědčil sám sebe. Začal jsem testovat okolí. Ne vždy jsem se setkal s ovacemi. Logicky. Je totiž těžké vypnout ten léty ověřený model „založ rodinu, postav dům a zasaď strom“ stejně jako „nevyčnívej z řady“. A za pár dekád si říct jak ten život utekl. Nebo ne?

Ne. Je snadné tu rovnováhu rozhodit. Zkuste si to sami. Užít si každého dne života. Vystoupit z řady a zjistit co to udělá s okolím. Cítit kapky deště na kůži. Opustit svoji comfort zone a občas překopat svůj stereotyp. A třeba trošku inspirovat ostatní.

Airstream: Africa — Capetown to Cairo (1959)

Citát, který se hodí: „Jedinec musel vždy těžce vzdorovat tomu, aby nebyl přemožen svým kmenem. Pokud se o to pokusíte, budete se často cítit osaměle a zažijete i strach. Ale žádná cena není příliš vysoká za výsadu vlastnit sama sebe.“— Friedrich Nietzsche

300 nejlepších míst pro kemping na Camperguru → můj nový projekt pro náročné cestovatele, vám ukáže magická místa Evropy, skvělé fotky a popisy. Dovča v karavanu bude lepší než dříve. Neuděláte chybu, když si nejleší místa pro kempování prohlédnete!

Sdílet s přáteli

Další témata