Nejšílenější nápad mého života

Víťa Válka
BlogKaravan
21. července 2012

Vždycky jsem měl rád hotely. Dorazíte tam, všichni čekají na vaše příkazy. Non-stop. A zmizíte bez nutnosti uklidit po sobě nádobí. No a pak se po narození našich dětí všechno změnilo.

Bágly už nejsou dva, ale je to špíš sérka kufrů a spousta věcí okolo. Z hatchbacku se stalo kombi. Vypravení na cestu trvá nejméně hodinu. A tak jsem přestal život řešit na minuty, a přešel na komfortnější hodiny.

Ultimátní řešení života?

Kdysi jsem snil o tom mít jachtu jako třeba Martin Varsavsky, ale po několika jízdách na lodi jsem zjistil, že se vlny jaksi prokopírovaly do mého žaludku. A tak jsem tu myšlenku opustil. Pak jsem shlédl prezentaci Don’t be rich, live rich a řekl jsem si: „Na tom něco je.“ Ale tehdy mi to ještě nesepnulo.

Toto byl náš poslední výlet před karavanem do Španělska a Francie v roce 2011

V roce 2011 jsem se vydal v kombíku s rodinou po Evropě. A tam se propojili dvě věci: 1. nechuť k tahání batožin a 2. více než vysoký počet obytných aut, které nás cestou míjely. Říkal jsem si tehdy: „Proč si ti lidé kupují takový krám za miliony, který použijou jednou za rok na dovolenou a mezitím tak akorát ztrácí na hodnotě. Vždyť i jezdit do pětihvězdy musí být výhodnější.“ Nemohl jsem se mýlit víc.

Lesklý nový Airstream Silver Bullet

O několik propočtů později

Abych to zkrátil. Majitelé obytných aut (s motorem) a karavanů (přívěsů) je využívají mnohem častěji, než jen týden v roce. Obytňáky nepadají zdaleka tak rychle na ceně jako „obyčejná auta“a zejména, přívěs se dá koupit i za pár desítek tisíc.

Takže jsem si řekl, že pokud bych v karavanu trávil třeba letní prázdniny a ve zbytku roku si dal měsíc navíc, tak jsem řádově na 100 dnech cestování. Za takové období bych za apartmány/hotely po Evropě zaplatil nejméně €50 za noc (takže €5000 ročně).

Úžasný výhled z karavanu / přívěsu

Nebudu mluvit o parkování na divoko. I za kemp zaplatíte řádově méně než za hotel. V sezóně (letní prázdniny) se pohybuje cena okolo €30/noc. A se slevovou kartou mimosezóna příjde na méně než €15/noc za komplet (lidi, auto, přívěs, eletrika, voda). Tedy pro zjednodušení, karavan za 90 000,- Kč se splatí mimo sezónu za 100 nocí. A pak ho můžete třeba hodit ze srázu a finančně na tom budete stejně.

300 nejlepších míst pro kemping na Camperguru → můj nový projekt pro náročné cestovatele, vám ukáže magická místa Evropy, skvělé fotky a popisy. Dovča v karavanu bude lepší než dříve. Neuděláte chybu, když si nejleší místa pro kempování prohlédnete!

Sdílet s přáteli

Další témata