Nomádské příběhy z celého světa

Léto krásně akcelerovalo změny. Ani jsem nevěřil, jak skvěle karavan zafunguje. Sami jsme začli před dvěma lety a už vím o pár nových karavanistech. Taky o klucích v Transporteru a několika zájemcích. Někteří taky přechází z alkovny do plně integrovaného obytňáku.

A přitom tohle naše objevování teprve začalo. Nejsem nějaký specialista na technickou stránku věcí. Jen jsem si potřeboval srovnat myšlenky a vzniknul z toho tento příjemě motivační seriál.
Postřehy ze Sicílie (1. část)
Není to úžasné? Fascinuje mě jak sprostá myšlenka žije vlastním životem. Samozřejmě není jisté, jestli to bude i pro vás taková jízda jako pro nás. Ale rozhodně je to zážitek na celý život. Takže zvažte jestli denní dojíždění do nine to five je to o čem jste snili jako děti ve škole.
Ostatně i my jsme zjistili, jak nelehké je odjet na delší cesty než měsíc — ale nebojme se vlka nic, musíme bojovat! Příběhy ostatních, jsou důkazem, že to jde.
Postřehy ze Sicílie (2. část)
Nomádi nového tisíciletí
Pokud vás téma života na kolech zajímá, mám tu jednu příjemnou zajímavost. Čerstvá bakalářka Pavla Jentschková celou problematiku docela rozsáhle rozebrala. Bakalářská práce: Nomádi nového tisíciletí v PDF.
Několik zajímavých dotazů, které mi Pavla položila:
Jak probíhají Vaše výpravy?
V klidu a pohodě. Den je rozložený podobně jako doma. Podřízený z větší části potřebám dětí (pleny, jídlo, koupání). Žena zajišťuje děti, já pracuji u počítače. Občas zajedeme do města na nákup nebo na objevnou procházku. Když je kemp u moře, jsme několikrát za den ve vodě.
Co považujete za nejsilnější zážitek z Vašeho cestování?
Možnost být v přírodě a současně mít domácnost na dosah ruky. Být pokaždé jinde a přitom stále doma. Řešit běžné potřeby (voda, odpad, toalety) v novém kontextu. Zásadní zpomalení cest a opuštění dálnic a tedy intenzivnější poznávání.
Jak hodnotíte své nabyté zkušenosti z cest?
Kladně. Jednoznačně jde o zásadní životní zkušenost. První cestu bez rodičů jsem podnikl s přáteli v roce 2002 a od té doby beru cestování jako zásadní potřebu pro sebezdokonalování. Prostředí naší republiky se časem stalo celkem úsměvné – získal jsem nadhled a přestal řešit hlouposti.
Kdy se rozhodnete k návratu domů? Po určitém čase, kvůli regeneraci, kvůli finanční stránce nebo po splnění snů?
Až se do schránky nevejdou další dopisy 🙂 Po pravdě, impulzem k návratu jsou zpravidla organizační povinnosti, jako například potřeba nějakého podpisu, nebo ona plná schránka. A nebo si dáme pro cestu předem nějaký časový prostor a ten dodržíme.
Využil jste někdy služeb cestovních kanceláří?
Jednou v roce 2002. Karosou do Řecka – zadem přes Bulharsko. Plná penze (ze 70% čerstvý meloun) jen za 4000 kaček na 14 dní. Spaní ve stanu.

Máte z cest zážitky a zkušenosti. Jak vidíte západní společnost?
Příliš, ale z logických důvodů, je orientovaná na výkon a „uživení se“. Díky tomu u většiny populace ubývá prostoru na prožívání. Zpomalení v karavanu pomáhá toto prožívání zvýraznit, protože pozitivní zážitek trvá déle. Sám si také začínám více užívat každodenní věci jako dobrou kávu, posezení s rodinou, odklízení sněhu, nevázané klábosení. V kontrastu to však úzce souvisí se schopností vydělat dostatek peněz. Abych na tyto věci měl čas.
Jak byste specifikoval svůj životní styl?
Když máš možnost, nedělej to co všichni. Když něco vyděláš, použij to na zážitky, které ti nikdo nevezme. Když to jde, pomáhej ostatním. Když víš jak, tak poraď blízkým jak bys řešil jejich situaci. Když máš příležitost zvednout marži a ubrat dřinu – jdi do toho bez předsudků.
Máte nějakou životní strategii, dle níž byste se řídil?
Vybudovat pasivní příjem a hodit nohy na stůl do třicítky. Což se nepodařilo 🙂
Jak se vidíte ve stáří?
Ochable, vysušeně, s berlí a šedým vlasem.
Inspirativní cestovatelské příběhy
Sami ještě nebalíte kufry a zajímá vás jak na to jdou ostatní? Není nic lepšího, než se začíst do příběhů z cest, kterých najdete nespočet. Vyberu několik těch, které mě zaujaly.
Trabantem kolem světa

Nejznámější cestovatelská skupina dneška. Dva žluté trabanty a občas i několik dalších dobrodruhů se vydává na místa, kde obyčejné auto nemá šanci. Díky Danu Přibáňovi vím, že dostat auto do Jižní Ameriky je otázka asi 90 tisíc za jednu cestu. Severní jsem zkoumal a pohybuje se okolo 30 tisíc.
Na embéčku kolem světa

Rádi berete chlouby Československa na cesty? Příjemná jízda po světě vozem z minulé doby. Aerodynamická Škoda 1000 MB. A v ní dva mladí, ale ostřílení cestovatelé se vydávají na neobvyklou cestu.
Expedice Apalucha

Chcete vyrazit za hranice obyčejného komfortu? Neunavitelný cestovatelský tým, který mě především inspiroval svou cestou do Turecka i za něj. Také fotografie a postřehy z cest na OnTheRoad jsou k nezaplacení a věřím, že se nám budou hodit na další cestě.
Vláďa Větrovský

Jste umělec a organizátor workshopů na volné noze? Vydejte se do Francie. S Vláďou jsme se náhodou potkali v Burimexu. Právě se na velkou cestu do Francie chystali. Taky s rodinku a karavanem, oba jsme koukali jako z jara, že v tom nejsme sami.
Cesta je cílem

wStudujete a chcete poznat svět? Krásný low-cost z cestovních úniků z běžné reality. Dva kluci ve starém Transporteru se vydali hedvábnou stezkou až do Thajska. Po vlastní ose. A rozhodně se cestou nenudili. Ujeli závratných 42 tisíc kilometrů.
Toyota Adventure

Máte více času než ostatní a milujete divočinu? Objet celý svět Toyotou LandCruiser je rozhodně zajímavá myšlenka hodná následování. Na webu najdete kupu úžasných fotek i videa z různých koutů světa. Velice inspirativní!
Petr Horký
Hledáte lokace pro svůj další film? Filmový tvůrce z Piranha Film, dokumentarista a cestovatel, který o tématice neobyčejného cestování také přednáší. Zaujal mě jeho článek v jednom z čísel časopisu Žlutý.
Family Without Borders

www.thefamilywithoutborders.com Anglicky
Polská rodina už sklidila několik cen za svůj blog o cestách různými kouty světa. Dokonce sehnali i sestavu sponzorů. Cestovali okolo Černého moře i střední Amerikou.
Mali Mish

www.malimish.com Anglicky
Tuto kalifornskou rodinu jsem už dříve zmiňoval. Nedávno se setkali s dalšími americkými rodinami (například aluminarium.com, watsonswander.com), které tak jako oni cestují v Airstreamu. Dali si společně parky na západě USA a Kanadu.
1337Stream

www.1337stream.com Anglicky
Úžasný příběh. Rodina prodala svůj dům a kupu věcí aby se zaměři na to co je podstatné. Příběh je velice podobný našemu, jen je přeložený do angličtiny a doplněný o americké detaily.
Michelle a Ryan z Pond5

www.americabycycle.com Anglicky
Kolegové z Pond5, kteří se rozhodli projet ameriku na kole jsou taky dost šílení. Co si vzpomínám, tak jsem na kole za den s batožinou, udělal nejvíc 120km, ale tohle bych asi nedal.
Malé letní cestování
Mimochodem, dali jsme si v létě pár krátkých výletů po republice s Tomem z tiskomat.cz a zjistili, že i u nás jsou velice kvalitní kempy k nalezení. Například holandský Camping 2000 na severu Čech a u Prahy Camping Oase.
A jako správní závisláci, jsme navštívili továrnu na ruční výrobu Airstreamů v Anglii. Byl to úžasný zážitek, který ukazuje jak jsou Airstreamy populární. Ovšem co se poměru cena/výkon týká, už nejsem takový optimista. Je vidět že odkaz Wally Byama žije.



Výzva: Pošlete své zážitky!
Pokud jste se nechali unést cestováním po vlastí ose, máte několik fotografií a krátkou zprávu o tom jak to na vás zapůsobilo, určitě mi napište. Bude to skvělá inspirace pro ostatní. Objevujme společně svět a učme se život vidět s nadhledem.