Porto a Madrid 2016

Víťa Válka
BlogKaravan
11. července 2016

Šestá karavanová cesta a nebývalá výzva. Finance před odjezdem nehrály v náš prospěch. Tak jsme si dali logický úkol: změříme kolik nás karavanové žití stojí a řádsky vytěžíme spaní na divoko na stellplatzech.

Porto City

Vyráželi jsme začátkem dubna, těsně potom, kdy jsem platil daně za předešlý výživný rok. Navíc kamaráda cvrnkla do nosu jedna luxusní investiční příležitost v oblasti nemovitostí (rozuměj zbor na přestavbu). A taky jsme začátkem roku byli na skok na Kanárech, takže finance byly lehce napnuté. Odnesla to naštěstí jen finanční rezerva, několik prodaných akcií a nastartovalo to větší pracovní nasazení.

Zabojovali jsme a za 80 dní jsme nasbírali 198 účetenek a zapsali si 33 nákupů bez papíru. Také jsme 29 nocí spali mimo kempy, svobodně a zadara. Ujeli jsme 10.500 km při průměrné spotřebě 10,6 litrů nafty na 100 km — těžší karavan se projevil zvýšením spotřeby o 1,1 litru. Cena nafty v průměru €1,07 za litr. V roce 2013 stála €1,6.

Jaro bylo nebývale deštivé. V Portugalsku pršelo asi 10 dní z 12ti, a zbytek Evropy taky nebyl prohřátý jako dřív. Přesto nám v pohodě vystačily dvě 10kg plynové láhve na velké spotřebiče a solární panel na počítače, tablety a mobily.

Stellplatzy — spaní mimo kempy

Předešlý rok jsme spaní mimo kempy párkrát vyzkoušeli. Tentokrát to byla třetina nocí. Spaní tímto způsobem má hned několik výhod. Neřešíme kdy a kam přesně dojedem, takže odpadá stres okolo včasného příjezdu do kempu. 

2016porto

Příjezd a odjezd je jednodušší — není potřeba se registrovat, odhlašovat ani odpojovat a precizně parkovat vymezené místo. Nestojí to ani kačku. Nevýhody nejsou zásadní — musíme mít s sebou dost vody, která jako jiná zátěž, zvyšuje spotřebu paliva. Hodí se mít solární panel a měnič (práce na počítači) a dostatek plynu (lednice, vaření, topení, teplá voda). Odhaduju náklady na €3/noc když vezmu vše v potaz (plyn, vyšší spotřeba auta, chemie do toalety, opotřebení soláru). Podrobně o tom píšu ve článku o kempování na divoko.

Žití v karavanu. Na korunu přesně.

Pokud budete jezdit jako my, vystačíte si s částkou €60 na den. Snížit se dá tak, že nepojedete daleko a budete se méně přesouvat. Taky na kempech, které vyměníte za stellplatzy a na restauracích. My jsme restaurace brali vždy když jsme byli unavení, nebo nebylo snadné vařit vlastní jídlo. Za všechny kafíčka, zmrzliny, obědy a večeře jsme nasbírali 80 účtenek.

Základní statistika

Jednotlivé položky

Padlo také asi 30 tisíc za zbytečnosti. Návštěvy památek, výlety lanovkou, suvenýry rodině a přátelům, drobné opravy karavanu, nový kávovar atp. Tuto položku beru jako zcela postradatelnou a není zahrnuta v nákladech.

Když to srovnám se Sicílií 2013, tak jsme na tom byli lépe. Bez jídla jsme na částce 56.600 Kč (707 Kč /den) při cestě 80 dní. V roce 2013 jsme byli na cestě 28 dní a utratili jsme 41.465 Kč (1.480 Kč /den). Fakt je ten, že za jídlo utratíme výrazně více než doma, ale je to větší zážitek.

Do Lisabonu, Porta a přes Madrid zpět

Ale zpět k naší cestě. Původně jsme plánovali zdolat Řecko, ale jarní bezpečnostní situace nás odfoukla opět na západ. Cestu jsme pojali jako velice pomalou, bez památek, jen tak si ji užít, fotit méně. Prožívat ty obyčejné momenty a cestu samotnou. Plánování už neděláme téměř žádné a svoboda je po horní zarážku.

Postřehy z cesty

Portugalsko je jiné

Slow Travel

Nejpohodovější momenty na které si vzpomínám byly často na místech, kde nás nic neomezovalo a neměli jsme definovaný čas kdy musíme večer někde být. Nebyl to luxus ve smyslu soukromé jachty nebo sedaček ve first class, ale byl to ten pocit, který označuju jako svoboda.

Každým rokem si uvědomuju jak málo člověku stačí aby byl spokojený. Dokonce bych řekl, že spokojenost je nepřímo úměrná komplexitě života. A ten se snažíme měnit kousek po kousku. Snažíme se přibližovat k minimalizmu, vyhledáváme zdravé jídlo a zbavujeme se věcí, které nepotřebujeme, nebo v sobě obsahují doživotní starost. Ostatně, nechcete něco od nás koupit?

A navíc! U moře, v horách nebo na parkovišti se dá vesele pracovat. Počítač je napájený sluncem, zábava poháněna mořem a plážemi. Takže to všechno prostě jde. Jen ne hned a ne snadno. Nám se podařilo vrátit domů s lepší finanční i emoční bilancí než ta před odjezdem. Přeju si aby jste ve svém životě a pracovním nasazení dokázali zastavit ten svůj vlak, a rozmysleli se, kam směřuje.

Poděkování

Nezapomínejte, život není nekonečný a každý den má kouzlo. Smrt se vytasí bez ohlášení, přestože k životu patří. V poslední době toho bohužel okolo nás bylo víc: kempařka ve Francii, sousedka z naší vesnice, Lukáš Plíhal a Bud Spencer.

Prohlédněte si kompletní fotogalerii výletu ať žádně nasajete tu atmosféru. A také omrkněte jak Lenka Trnková rozvrátí častou bariéru cestování: Nemůžu jet, mám přece děti! A když karavan budete chtít vyzkoušet, není lepší místo než kemp Pávov, který rekonstruuje Martin se Zdenou přímo uprostřed republiky.

300 nejlepších míst pro kemping na Camperguru → můj nový projekt pro náročné cestovatele, vám ukáže magická místa Evropy, skvělé fotky a popisy. Dovča v karavanu bude lepší než dříve. Neuděláte chybu, když si nejleší místa pro kempování prohlédnete!

Sdílet s přáteli

Další témata