Životní priority z karavanu
S Renčou se nás ptáte na to, jak nás karavan změnil. Jestli to opravdu funguje tak jak píšeme. No jasně! Náš život se navíc zlepšil i v dalších oblastech. Všechny finty, které jsme nasbírali jsou v tomto článku.
Úplně ze všeho nejvíc nejlepší věc je, že jsme se přestali honit za penězma, úspěchem, lepším autem než má soused a za všema očekáváníma západní kultury. Nebojím se zajet do města v roztrhaných kalhotech nebo topit doma dřevem a přitom si platit paní na úklid. Vše má svůj smysl. Život formuju jako cestu k vyváženému stavu bytí — nulový stres, spokojená rodina, dostatek času na dlouhodobé cíle, čas na čtení, finanční gramotnost a dobré kafčo.
Pracovně se mi podařilo snížit množství a přidat kvalitu. Zvládnu toho míň a líp, což přineslo oslnivé výsledky a spokojenější klienty. Přitom si zakládám na něčem tak obyčejném jako je dodržování termínu, slíbené ceny a očekávané kvality.
Všechny vychytávky, které jsme za poslední roky objevili, jsou níže. Budu doufat, že i vám pomůžou vylepšit život ze stavu: “To já přece nikdy…” na stav: “Tyo, ono to jde!” Ani není třeba spěchat. Stačí krůček po krůčku a uvidíte, že až se za rok ohlédnete, budete překvapeni jak malé změny na začátku produkují velké výsledky na konci. Ve finančním světě se tomu říká složené úročení nebo také úroky z úroků.
Oblasti které jsme změnili
Práce — motor celého soukolí
V posledních letech jsem vyladil pracovní proces. Nesnažím se vyrábět šediny, ale namísto toho hledám cesty jak zábavu v práci udržet navždycky. Pomáhá mi k tomu disciplína. Kdybych si určil pravidla, ale nedodržoval je, domeček z karet spadne.
- Kalendář a Gmail — nástroje, které jsou mým univerzálním zápisníkem, plánovačem a adresářem. A bez kterých by má práce musela stát nejmíň 2x tolik. Co dám do kalendáře můžu vypustit z hlavy a přesto na to nezapomenu.
- Komunikuju — jedna z hlavních věcí, která sužuje mnoho projektů a firem je nedostatečná komunikace. Snažím se víc svoji práci rozkrývat a klientovi odůvodňovat svá rozhodnutí. Hodně se ptám. Stojí to čas navíc, ale zaručí to nadprůměrný výsledek.
- Pracuju od 9 do 15 hodin — často to přetáhnu, ale kdybych si práci naplánoval na 8 hodin a přišel do toho nečekaně oběd nebo telefonát, hned jsem ve skluzu, který odnese rodina. Na ráno si nakládám nejtěžší úkoly a na odpoledne ty, které nemusím nutně stihnout.
- 4 hodinový pracovní týden — přečetl jsem konečně knihu, která mění hodně předsudků na výhody. Pro mě vyzdvihuje klíčovou věc: nebát se delegovat.
- Offline pátky — ty se mi zatím vyšetřit nedaří, ale jsou dnem, kdy doženu případný skluz celého týdne.
- Toggl — měřím svůj čas u počítače a na jednotlivých projektech, zpětně dohledat kdy jsem co dělal a kolik času jsem proflákal je hračka.
- Trello — na projekty, kdy je třeba koordinace více osob, neznám lepší udělátko
Často také při práci poslouchám rytmickou hudbu (Drum’n’Base, BreakBeat, Techno, DubStep) a piju čaj (Puerh, Matcha) nebo kávu (Nespresso, AeroPress). Ještě jsem se nedostal na úroveň jako Martin Varsavsky, ale v jeho přístupu nacházím inspiraci. Nesleduju televizi ani sporty.
Jídlo — překecat svůj mozek
Kamarád, majitel restaurace, měl hezkou poznámku: “Lidi pořád řeší co si vzít na sebe, protože to je vidět. Ale to co jedí nikdo nevidí. A tak dají za tenisky tři tisíce a za jídlo mnohem méně.” Fakt je bohužel ten, že špatné jídlo zabíjí pomalu a tak tomu nevěnujeme pozornost (Mrkněte na filmy: Food Inc a Fast Food Nation nebo přednášku Jamieho Olivera). Každý si volíme cestu právě když vytahujeme peněženku z kapsy. Přesto se dá útrata za jídlo i jeho kvalita optimalizovat.
- Přes týden nevaříme — jídlo nosíme ze školky, kde je zdravé a dva obědy nás výjdou na 120 Kč + 10 minut času. Navíc nevyhodíme asi tak 30% nepoužitých potravin, co by se jinak stihly zkazit. A hlavně netrávíme téměř žádný čas v obchodě. Něco jiného je, pokud máte obchod u bytu a rádi vaříte, pak jde o čas zábavy a ten nepočítejte na peníze.
- Uzeniny a bílé pečivo nahradily saláty a lisované ovocné šťávy pomocí odšťavňovače Hurom.
- Inspiraci hledáme na webu — třeba Dědek Kořenář a Margit Slimáková to dělají srdcem.
- Objednáváme bedýnky se zeleninou — opět šetříme čas v obchodě a dostáváme kvalitní suroviny bez nutnosti kroužit mezi regály.
- Hledáme lokální farmy — Kromě návštěv farmářskýc trhů hledáme farmy samotné. Jde o nejlepší zdroj kvalitních surovin a podpora místních výrobců.
- Budujeme permakulturní zahradu — podle knihy pana Svobody.
Pijeme dobrou kávu, sypané čaje a další dobroty bez chemie.
Od zdravého jídla je pak už jen krůček ke zdravému tělu. Renča začala cvičit (pět tibeťanů, jóga) i běhat a snaží se strhnout i mě. To je ale věc, kterou jsem sám v sobě ještě nepřemohl. Na druhou stranu rád pořežu dřevo na topení. Je to posilovna za kterou neplatím a nemusím za ní jezdit.
Peníze — omezený zdroj paliva
V posledních letech se snažím minimalizovat schopnost peněz ovládat náš život. Ideální svět by byl ten, ve kterém peníze nebudou mít žádnou hlasovací sílu a k tomu se snažím směřovat hned několika způsoby. Minimalizuju pravidelné výdaje za služby — pojištění, kabelovka, hypotéky, připojení k internetu, cena elektřiny, poplatky za účet a další. Odhazuju také aktivity s časovou náročností na provoz a údržbu — úklid, dojíždění autem do práce, osobní nakupování.
„Koruna, kterou neutratíte, má větší hodnotu než ta, kterou vyděláte.”
— Benjamin Franklin
Počítali jste někdy takové denní dojíždění do práce autem? Řekněme, že vyděláváte 200 Kč čistého na hodinu. Když jedete 45 minut do práce a 45 minut z práce nějakých 25 kilometrů, tak při započtení paliva a opotřebení auta dáte měsíčně za tento komfort alespoň 3000 Kč. Jinými slovy jste v práci každý den o třičtvrtě hodiny déle aby jste vydělali na svého plecháče, ale vaše rodina vás uvidí o 2,25 hodiny míň každý den. Jen proto, že máte práci daleko a jezdíte do ní autem.
- Využívám cashback systémy — kreditní karty co vrací 2% ze všech nákupů, cashback portál Tipli.cz, který vrací 3-12% z online nákupů a nebo rady a tipy na www.skrblik.cz. Vždy se snažím aby benefity neobtěžovaly, takže nehraju žádné soutěže nebo hry kde zasíláte něco někam. Prostě jen to kde jsou easy money. Ročně to ušetří odhadem 10-12 tisíc korun.
- Čtu americké blogy o osobních financích — Mr.Money Mustache je obrovskou studnicí nápadů, stejně jako agresivnější a konkrétnější blog J. Money
- Přemýšlím nad výdaji — jako nad něčím co lze měnit. A ne jako něco co tu bylo a bude. Mám na to několik tabulek, které mi pomáhají vidět příležitosti.
- Občas neznám hranice — sekačku na trávu máme vřetenovou u které si zasportujeme, místo domovního zvonku máme klepadlo a třídíme odpad na: bio, papír, plast, sklo a kovy.
- Topíme dřevem — za topení odhaduju na roční úsporu 10-15 tisíc Kč oproti eletrice či plynu.
- Máme paní na úklid — kdybych uklízel já, příjdu za každou hodinu úklidu o několik stovek, které nevydělám prací u počítače. A dovedete si představit kvalitu mého úklidu.
- Hraju si s investicemi — zkouším akciové trhy, Fondy, P2P Lending od Mintos a Bondora a říkám si, že je lepší začít dřív abych v pravý čas věděl jak na to.
Nevíte kde začít stlačovat náklady? Pokud se ohlédnu, největší částky dlouhodobě šetřím na uhádaných cenách úroků hypoték, na úrocích půjček na bydlení a na energiích. Z časového hlediska nejvíce ušetřilo online objednávání zboží namísto osobních nákupů.
Radost — víc než peníze
Do třicítky se mi sice nepodařilo být těžce za vodou, ale jsem teď spolu s rodinou móc dobře naladěný. Děláme to co nás baví a naplňuje i když, tak jako každý, bojujeme s denními starostmi. Jsme pány svého času a svými vlastními šéfy. Máme čas na dlouhodobé plány, na návštěvu farmářů, na úpravy zahrady, na cesty s karavanem, na pomoc rodině a přátelům.
Jsem rád, že si můžu dovolit občas pracovat na projektech, které přináší radost místo peněz. Ať už je to správa webu pro klub vozíčkářů či web neziskovky pro autistické děti. Odpovědi na vaše emaily nebo dlouhodobá finanční podpora vybraných charit. Nic z toho by nebylo možné, pokud bych byl utahaný z práce a “neměl už dnes na nic chuť”. Občas také přednáším, ale jako introvert přecejen preferuju psanou formu komunikace.
Upozornění
Ač se rady a nápady, které uvádím můžou zdát jako jednoduchá cesta ke skvělému životu, není tomu tak. Stejně jako u motivačních knih platí, že největší břímě je na vás — a vaší schopnosti pochopit a změnit sami sebe. Nebát se pohlédnout do zrcadla. Na druhou stranu změnit sebe je mnohem snazší než změnit své okolí. I nám to trvá už několik let a pořád máme co zlepšovat.
Navíc — všechny výše zmíněné postupy berte jako ukázku uvažování. Jde v nich hlavně o přemýšlení „out of the box“, tedy bez ohledu na zažité zvyky. Některé můžou dávat smysl i při menším nebo větším příjmu. Avšak pokud máte už nyní soukromý tryskáč, patrně nebudete topit dřevem, aby jste ušetřili 15 tisíc ročně. Klíčovým ukazatelem je hodnota vašeho času.