Změňte vše co vám nesedí

Víťa Válka
BlogKaravan
17. listopadu 2012

Nákup karavanu byla zásadní životní změna. S rodinou jsme obohatili nejen naše cestování, ale významě posunuli přístup k životu. Zahazujeme věci které nás nebaví a soustředíme se na to co nás těší.

Postřehy z prvního výletu karavanem

Předpremiérou prvního výletu byla cesta do Zlína, kde jsme v kempu Pahrbek otestovali jak vůbec bude probíhat delší cesta s karavanem a taky, co vše nám bude chybět při delším pobytu. Nebylo to špatné, stačilo dokoupit dva metry hadice, kladivo a kleště. Vše ostatní jsme už měli.

Zlomový byl až první pořádný výlet. Vyrazili jsme pro jistotu pouze do Chorvatska, abychom v případě nečekané situace nebyli daleko od domova. Nic se však nepřihodilo a z výletu se stal opravdový life changer.

Camping Split a Panoráma

Na první opravdové cestě jsme prozkoumali zejména přínos a úskalí dlouhodobého opuštění republiky. Pojďte se s námi mrknout, jaké otazníky jsme zodpověděli.

1. Naše cíle

2. Práce přes internet v zahraničí

Data nebyla žádný problém. Pro jistotu jsem se vybavil vhodným roamingovým tarifem (Vodafone Data Passport) se kterým měsíc pobytu vyšel na 1200,- za 4,6 GB dat bez ohledu na zemi v rámci Evropy*. Ale současně i MiFi řešením a následně v Chorvatsku SIM kartou T-Mobile se kterou vyšel 1 GB dat na 200,- Kč. Načež mě kolega Michal později upozornil, že ještě lepší nabídku máoperátor VIP, kde chtějí za 1 GB denně částku 34 Kč, tedy 1020 Kč za měsíc a 30 GB dat. Jakákoli z těchto variant vás vyjde levněji než zpoplatněná WiFi v kempu.

*) Země kde funguje Vodafone Passport: Andorra, Belgie, Bulharsko, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Francouzská Guayana, Chorvatsko, Gibraltar, Guadeloupe, Irsko, Island, Itálie, Jersey, Kypr, Lichtenštejnsko, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Manský ostrov, Martinik, Monako, Německo, Nizozemí, Norsko, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, San Marino, Slovensko, Slovinsko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko, Vatikán, Velká Británie.

3. Čistá voda


Další zjištění které jsme řešili v dalekých zemích byla čistá voda. U dětí jsme nechtěli riskovat a tak jsme jim veškerou vodu kupovali. Po návratu jsme však objevili čistící konvice, která odstraní z vody spoustu neduhů a nečistot. Je do ní třeba dokupovat filtr, ale vyjde to asi na 0,3 až 0,5 Kč na litr, což se mi zdá férové.

Dalším hezkým postřehem byl fakt, že jsme si lépe uvědomili kolik vody spotřebujeme. Třeba taková sprcha je opravdový žrout! Denně jsem plnil 40l nádobu a při koupání i více. V kempu se tak nezastavíte, pořád je co plnit nebo vylívat.

4. Další postřehy

5. Mapa navštívených kempů

Toyota Hilux

Mnoho lidí vnímá změny jako riziko nebo hrozbu. Ale pravda je taková, že změny jsou nástrojem inovace (čili zlepšení) a proto bychom se jich měli obávat co nejméně. Život bude barevnější.

Toyota Hilux model 2011

Mám tu ideální příklad. Ještě nedávno bych na BMW nedal dopustit, ale menší změny v prioritách tu fixaci zbořily. Takže mým šestým BMW se stala Toyota Hilux. A ne náhodou. Došel jsem k rozhodnutí, že jsem už klukům německým dal vydělat dost. Obchodní strategie prodat každý tišťák za desítky tisíc tomu lehce pomohla. A tak raději pomůžu opravit Fukušimu.

Proč jsem vybral Hilux

Ostatně Hilux je nezničitelný

Reklamní videa také stojí za to

Prodejci Toyota

Když dva dělají totéž, není to totéž. Při cenovém průzkumu u Toyota distributorů jsem objevil propastné rozdíly jak v ceně tak v komunikaci se zákazníkem. Doporučuji proto tyto tři: Dajbych PlzeňOldřich Rypar a Euroauto Protech. Všichni umí pracovat s cenou. Bylo mi ctí s nimi jednat.

300 nejlepších míst pro kemping na Camperguru → můj nový projekt pro náročné cestovatele, vám ukáže magická místa Evropy, skvělé fotky a popisy. Dovča v karavanu bude lepší než dříve. Neuděláte chybu, když si nejleší místa pro kempování prohlédnete!

Sdílet s přáteli

Další témata